Archive

Archive for the ‘otroška nevrologija’ Category

Vodič po narkolepsiji PDF knjižica

December 20th, 2016

Epilepsija pri otrocih PDF knjižica

December 18th, 2016

Motnje spanja pri otrocih PDF knjižica

December 18th, 2016

Program PTON – tretji semester

January 20th, 2016

(vsa predavanja bodo v sobi za specializante na Pediatrični kliniki – P1, Bohoričeva 20, Ljubljana), razen, kadar je označeno drugače

 

 

Program PTON– tretji semester

(vsa predavanja bodo v sobi za specializante na Pediatrični kliniki – P1, Bohoričeva 20, Ljubljana), razen, kadar je označeno drugače

 

2016

 

Petek, 8. januar, 2016

16.00 – 17.00 Vrojene napake presnove (Žerjav-Tanšek M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Posnemovalci hipoksično-ishemične encefalopatije in nekatere nevrometabolne motnje (Neubauer D)

 

Sobota, 9. januar, 2016

09.00 – 10.00 Nevrodegenerativne bolezni (Neubauer D)

10.00 – 11.00 Mitohondrijske bolezni zgodnjega obdobja (Rogač M)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 13.00 Mitohondrijske bolezni v šolskem in mladostniškem obdobju ter mitohondrijske bolezni in epilepsija (Perkovič-Benedik M, Neubauer D)

 

 

Petek, 15. januar, 2016

Prost termin

 

Sobota, 16. januar, 2016

8.00 – 9.00 Hidrocefalus in diskranije (Koršič M)

9.00 – 10.00 Endoskopija v otroški nevrokirurgiji (Koršič M)

10.00 – 11.00 Razlogi, principi in možnosti mikrokirurškega zdravljenja tumorjev zadnje lobanjske kotanje in pinealnega področja (Prestor B)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Mikrokirurgija tumorjev hrbtenjače: Načrtovanje in možnosti zdravljenja

(Prestor B)

12.30 – 14.00 Endonazalna endoskopsko-asistirana kirugija makroadenomov hipofize
in kraniofaringiomov (Bošnjak R)

 

Petek, 29. januar, 2016

16.00 – 17.00 Kirurško zdravljenje anevrizem in AVM možganskih žil (Matos B)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Kirurško zdravljenje poškodb brahialnega pleteža pri otrocih (Zorman P)

 

Sobota, 30 januar 2016

10.00 – 11.30 Prenatalna diagnostika motenj v razvoju osrednjega živčevja (Vipotnik V T)

11.30 – 12.00 Odmor

12.00 – 13.00 Mišična biopsija v diagnostiki živčno-mišičnih bolezni (Meznarič M)

 

 

Petek, 5. februar, 2016

Delavnica: Glavobol

15.15. – 15.50 Patofiziologija in opredelitev (Kopač L)

15.50 – 16.15 Tenzijski glavobol (Mlakar A)

16.15 – 16.50 Odmor

16.50 – 17.20 Sekundarni glavobol (Perkovič-Benedik M)

17.20 – 17.45 Migrena (Rener Primec Z)

17.45 – 18.30 Prikaz primerov (Kopač L)

 

Sobota, 6. februar, 2016

09.00 – 10.00 Klinične značilnosti in razdelitev živčno-mišičnih bolezni (Perkovič-Benedik M)

10.00 – 11.00 Miopatije: razdelitev in glavne značilnosti (Leonardis L)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Dedne miotonije (Leonardis L)

 

 

Petek in sobota,

February 12 -13, 2016

International Workshop on Childhood Dystonia

Jean-Pierre Lin

Evelina Children’s Hospital

London, UK

Vlatka Mejaški-Bošnjak

University of Zagreb, School of Medicine

Zagreb, Croatia

Mojca Žerjav-Tanšek

University Medical Centre

Ljubljana, Slovenia

Hermina Damjan

University Institute of Rehabilitation

Ljubljana, Slovenia

Katja Groleger Sršen

University Institute of Rehabilitation

Ljubljana, Slovenia

 

 

Venue: GH Union, Miklošičeva 1, 1000 Ljubljana (Friday, February 12, 2016)

08.30 – 09.00 registration

09.00 – 09.45

The impact and prognosis of dystonia in childhood

[Lin]

09.45 – 10.00 discussion

10.00 – 10.45

Congenital CMV infection – a common cause of disability

[Mejaški-Bošnjak]

10.45 – 11.30 discussion and coffe break

11.30 – 12.30

Inborn erorrs of metabolism presenting with dystonia

[Žerjav – Tanšek]

12.30 – 12.45 discussion

13.00 – 14.30   Break for lunch

14.30 – 15.30

Management of status dystonicus and sever dystonia/spasticity
[Lin]

15.30 – 15.45 discussion

15.45 – 15.30

Scoring systems and questionaires for evaluating dystonia

[Groleger – Sršen]

15.30 – 16.15 discussion and coffee break

16.15 – 17.15

Dystonia – therapeutic considerations

[Lin]

17.15 – 19.00 discussions and get together

 

 

Venue: University Rehabilitation Institute, Linhartova 51, Ljubljana (Saturday, February 13, 2016)

08.30 – 09.00

Short presentation of the paediatric part of the institute

[Damjan]

09.00 – 09.45

Dyskinetic cerebral palsy

[Damjan]

09.45 – 10.30 discussion and coffee break

10.30 – 12.00

Current advances in paediatric movement disorders and video presentations

[Lin]

12.00 – 12.15 discussion

12.15 – 13.30

Presentations of difficult cases from Slovenia and discussion on therapeutic possibilities

 

14.00 End of Workshop

 

 

Petek, 19. februar, 2016

Sobota, 20. februar, 2016

ŠOLSKE POČITNICE Lj

 

Petek, 26. februar, 2016

Sobota, 27. februar, 2016

ŠOLSKE POČITNICE Mb

 

 

Petek, marec 4, 2016

16.00 – 17.30 Ohlapen novorojenček in ohlapen dojenček (Paro-Panjan D in Osredkar D)

17.30 – 18.00 Odmor

18.00 – 19.00 Hereditarne polinevropatije (Leonardis L)

 

Sobota, marec 5, 2016

10.00 – 11.00 Miastenija gravis (Bizjak N)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Pulmološka obravnava otrok z ŽM boleznimi in neinvazivna ventilacija na domu (Krivec U)

12.30 – 13.30 Mišične distrofije (Leonardis L)

 

EPNS Courses, Budapest Hungary

8-9 March 2016 ‘Epilepsy and other paroxysmal disorders’

(plačano s kotizacijo)

 

10-11 March 2016 ‘Behavioural, psychological and psychiatric aspects of neurology, including autism and learning difficulties’

(po želji – samostojno plačilo)

 

Petek, marec 25-Velika noč

Sobota, marec 26 – Velika noč

 

Petek, april 1, 2016

16.00 – 17.00 Akutna motnja zavesti (Perkovič-Benedik M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Akutna motnja zavesti – infektološki vzroki (Pokorn M)

 

 

Sobota, april 2, 2016

09.00 – 10.00 Dermatomiozitis (Avčin T)

10.00 – 11.00 Zvečan znotrajlobanjski tlak (Osredkar D)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 13.30 Akutno nastala pareza, akutni hemisindromi in pareze obraznih živcev

(Rener-Primec Z) ODPADLO – sledi 7.5.

 

Petek, april 8, 2016

 

Sobota, april 9, 2016 Prosta termina

 

Petek, april 15, 2016

16.00 – 17.00 Sum na ekspanzivno lezijo v osrednjem živčevju: klinični in nevrološki pregled ter diagnostični postopki (Perkovič-Benedik M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.00 Pregled tumorjev osrednjega živčevja v otroškem in mladostniškem obdobju (Kitanovski L)

 

Sobota, april 16, 2016

09.00 – 09.20 Tumorji v otroški dobi (Popovič M)

09.20 – 10.20 Nevroradiološka diagnostika tumorjev osrednjega živčevja (Koren A)

10.20 – 11.00 Principi zdravljenja tumorjev osrednjega živčevja v otroškem obdobju

(Kitanovski L)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.15 Radioterapija pri otrocih (Zadravec Zaletel L)

12.15 – 14.00 Prikaz primerov z aktivno diskusijo (Faganel Kotnik B, Popović M, Kitanovski L)

 

Petek, april 22, 2016

16.00 – 17.00 Pozne posledice tumorjev v otroški dobi (Faganel Kotnik B in Kotnik P)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Kognitivne posledice malignih bolezni in zdravljenja v otroštvu (Bürger Lazar M)

18.30 – 19.30 Dolgotrajno sledenje nevroonkoloških bolnikov (Šuštar N)

 

Sobota, april 23, 2016

09.00 – 10.00 Imunski sistem in njegove interakcije z osrednjim živčevjem (Ihan A)

10.00 – 11.00 ADEM (Bizjak N)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Multipla skleroza v otroškem obdobju (Bizjak N)

 

 

Petek, maj 6, 2016

16.00 – 17.00 Guillian-Barre sindrom in CIDP (Golli T)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Opsoklonus-mioklonus-ataksija sindrom (Neubauer D)

 

Sobota, maj 7, 2016

09.00 – 10.00 Mielopatije (Perkovič-Benedik M)

10.00 – 11.00 Avtoimuni encefalitisi povzročeni z avtoprotitelesi (Perkovič-Benedik M)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Akutna ishemična možganska kap in akutne pareze (Rener-Primec Z)

 

Petek, maj 13, 2016

16.00 – 17.00 Obravnava bolnika s sumom na okužbo osrednjega živčevja

(Pokorn M, Plankar T)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Encefalitis in mielitis (Arnež M)

 

Sobota, maj 14, 2016

08.00 – 09.00 Sydenhamova horeja, PANDAS, postinfekcijska ataksija in cerebelitisi

(Oražem J)

09.00 – 10.00 Serozni meningitis (Vincek K)

10.00 – 11.00 Gnojni meningitis (Pokorn M, Plankar T)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Žariščne okužbe osrednjega živčevja in okužbe nevrokirurških obvodov

(Pokorn M, Plankar T)

12.30 – 13.30 Intrauterine okužbe, otroška paraliza, tetanus in botulizem (Lah LL)

 

 

Petek, maj 20, 2016

Predstavitev seminarjev (6) – tri ure

 

Sobota, maj 21, 2016

Predstavitev seminarjev (10) – pet ur

 

Petek, maj 27, 2016

TEST

 

Sobota, maj 28, 2016

Podelitev diplom in zaključek

 

Večerja

 

 

 

izobraževanje, otroška nevrologija, Uncategorized

Workshop on Childhood Dystonia

January 20th, 2016

Workshop on Childhood Dystonia

Ljubljana, Slovenia

February 12-13 , 2016

Final programme

 

Friday, February 12, 2016 (Grand Hotel Union – Silver saloon, Miklošičeva 1)

08.30 – 09.00   Registration

 

Chairpersons: Vlatka Mejaški-Bošnjak, Zvonka Rener-Primec

09.00 – 10.00

The impact and prognosis of dystonia in childhood

[Lin]

10.00 – 11.00

Congenital CMV infection – a common cause of disability

[Mejaški-Bošnjak]

11.00 – 11.30 Coffe break

11.30 – 12.30

Inborn erorrs of metabolism presenting with dystonia

[Žerjav-Tanšek]

12.30 – 14.30   Break for lunch

 

Chairpersons: Katja Groleger-Sršen, Mirjana Perkovič-Benedik

14.30 – 15.30

Management of status dystonicus and severe dystonia/spasticity
[Lin]

15.30 – 16.30

Scoring systems and questionnaires for evaluating dystonia

[Groleger – Sršen]

16.30 – 18.00

Dystonia – therapeutic considerations

[Lin]

18.00 – 19.00 discussions with a glass of wine

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, February 13, 2016 (University Rehabilitation Institute – Soča, Linhartova 51)

 

Chairpersons: Hermina Damjan, David Neubauer

 

09.00 – 09.30

Short presentation of the paediatric part of the Institute

[Damjan]

09.30 – 10.30

Dyskinetic cerebral palsy

[Damjan]

10.30 – 11.00 coffee break

11.00 – 12.00

Current advances in paediatric movement disorders and video presentations

[Lin]

12.00 – 13.30

Presentations of difficult cases from Slovenia and discussion on therapeutic possibilities:

A Case of Aicardi-Goutieres syndrome (presented by H. Damjan)

A Case of PKAN (presented by A. Mlakar)

A Case of CP – hemidystonia (presented by D. Neubauer)

A Case of CP – generalized dystonia (presented by K. Groleger-Sršen)

A Case of chorea – dystonia (presented by M. Perkovič-Benedik)

 

14.00 End of Workshop

dogodki, otroška nevrologija

III. PODIPLOMSKI TEČAJ OTROŠKE NEVROLOGIJE (PTON-III)

March 23rd, 2015

Predavanja bodo vedno (razen, če ni prej dogovorjeno drugače) v sobi specializantov v P1, Pediatrična klnika, Bohoričeva 20, 1000 Ljubljana

 

 

Pomladni semseter 1

MAREC 2015

 

Petek, 20. 3. 2015

16.15 – 16.30 Uvod v PTON III (Neubauer D) in predstavitev slušateljic in slušateljev

16.30 – 17.00 Anamneza (Kopač L)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Pregled dojenčka in malčka (Osredkar D)

18.30 – 19.30 Klinična ocena nevrološkega stanja novorojenčka (Paro-Panjan D)

 

Sobota, 21.3. 2015

9.00 – 10.00 Pregled šolskega otroka in mladostnika/mladostnice (Rener Z)

10.00 – 11.00 Neonatalne konvulzije kot dejavnik tveganja za razvoj epilepsije (Soltirovska Šalamon A)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Vloga trombofilnih stanj pri možganski okvari novorojenčka (Nosan G)

12.30 – 13.30 Vloga okužb osrednjega živčevja za možgansko okvaro novorojenčka (Fister P)

 

Petek, 27. marec 2015

16.00 – 17.30 Motnje govora in motnje požiranja (Hočevar-Boltežar I)

17.30 – 19.00 Motnje sluha in obravnava (Battelino S)

 

Petek, 10. 4. 2015

16.00 – 17.00 Možganska okvara pri novorojenčkih s prirojenimi srčnimi napakami (Lozar Krivec J)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 MRI pri novorojenčku z nevrološko motnjo (Pečarič-Meglič N)

 

Sobota, 11. 4. 2015

9.00 – 10.00 Prenatalni in perinatalni dejavniki tveganja za motnje v razvoju (Paro-Panjan D)

10.00 – 11.00 Obporodne poškodbe kot dejavnik tveganja za motnje v razvoju

(Fister P)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Mehanizmi možganske okvare pri nedonošenčku (Paro-Panjan D)

12.30 – 13.30 Vloga ultrazvočne preiskave pri prepoznavi možganske okvare novorojenčka (Paro-Panjan D)

 

Petek, 17. 4. 2015

16.00 – 17.00 Možganska okvara pri donošenem otroku –HIE I del (Derganc M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.00 Možganska okvara pri donošenem otroku –HIE – dvajset let pozneje (Bregant T, Gosar D)

 

 

 

Sobota, 18. 4. 2015

9.00 – 10.00 Nevroprotekcija pri novorojenčku (Osredkar D)

10.00 – 11.00 Zdravljenje s hipotermijo – pregled in lastne izkušnje (Škofljanec A)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Izid sledenja otrok po hipotermiji (Derganc M)

12.30 – 13.30 EEG in aEEG pri novorojenčku z možgansko okvaro (Neubauer D)

 

Petek, 7. 5. 2015

Sestanek Združenja za pediatrijo: Motnje spanja (14.00 – 19.00)

Pediatrična klinika Ljubljana

Program:

http://www.zzp.si/apl/doc/664EE17E.pdf

 

Sobota, 8. 5. 2015

Prosto

 

Petek 15. 5. 2015 16. 5)

12.15 – 13.00 Nevropediatrična tema (Pohodni EEG in motnja pozornosti, L. Kopač) Sekcija za nevrofiziologijo, Nevrološka klinika

 

Sobota, 16. 5. 2015

Sinapsa – nevroznanstvena konferenca

Nevropediatrični sklop: avtoimuni encefalitis in epilepsije

Sinapsina nevroznanstvena konferenca v Cankarjevem domu

13:30    Plenary talk | Hall II, 13:30—14:30
Autoimmune encephalitis and epilepsy – from synapse to symptoms

Sukhvir Wright
14:30    Symposium | Hall II, 14:30—16:30
Autoimmunity, encephalitis and epilepsy – another Procrustes bed?

Chair: David Neubauer
Autoimmune encephalitis and antibodies against neuronal cell antigensSanja Stopinšek
Severe form of autoimmune encephalitis in two children
Mirjana Perkovič Benedik
Autoimmunity and epilepsy in childhood
Natalija Krajnc
Can FIRES be a part of this story?
Neli Bizjak

 

 

Petek, 22. 5. 2015

09.00 – 14.00 (in skupno kosilo)

Sekcija za otroško nevrologijo

(program in mesto sledita)

 

Petek, 22. 5. 2015

16.00 – 17.00 EMG in prevodne motorične hitrosti (Kržan M)

 

 

Sobota, 23. 5. 2015

9.00 – 10.00 Izvabljeni akustični in somatosenzorični potenciali možganskega debla – APMD in SSEP (Kržan M)

10.00 – 11.00 Izvabljeni vidni potenciali možganskega debla –

VEP in ERG (Brecelj J)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.15 Nevro-oftalmologija razvojnega obdobja I (Stirn Krajnc B)

12.30 – 14.00 Nevro-oftalmologija razvojnega obdobja II (Stirn Krajnc B)

 

Maj 27 – 30, 2015 Kongres EPNS, Dunaj (ni vključeno v kotizacijo PTON)

 

Petek 5. 6. 2015

Tečaj ABC na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča

(ni vključeno v kotizacijo)

 

Sobota, 6. 6. 2015

9.00 – 11.00 Anamneza in klinični pregled in vzroki za motnjo v razvoju I (Jekovec Vrhovšek M)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.15 Otrok z razvojno montjo koordinacije (Drobež J)

12.30 – 14.00 Otrok s posebnmi potrebami in njegovo okolje (Jekovec Vrhovšek M

 

Petek, 12.6. 2015 in sobota 13.6.

Derčevi dnevi

(GH Union, Miklošičeva 1, Ljubljana)

(ni vključeno v kotizacijo PTON III)

 

Petek, 19.6. 2015

16.15 – 17.00 Anamneza in klinični pregled in vzroki za motnjo v razvoju II (Jekovec Vrhovšek M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.30 Dismorfični sindromi (Bertok S)

 

 

Sobota, 20. 6. 2015

9.00 – 10.00 Cerebralna paraliza in primeri RTM (Jekovec Vrhovšek M)

10.00 – 11.00 Register CP – slovenski in vključenost v evropskega (Radšel A, Osredkar D)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Kakovost življenja otrok s CP in njihovih staršev (Radšel A)

12.30 – 13.30 Mladi odrasli s CP (Damjan H)

 

Konec pomladanskega semestra

 

 

Jesenski semester 2

SEPTEMBER 2015

 

Petek 4. septembra 2015

16.15 – 17.00 Kognitivni razvoj novorojenčka in dojenčka (Lešnik-Musek P)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.30 Kognitivni razvoj šolarja in mladostnika/mladostnice( Lešnik-Musek P)

 

Sobota, 5. septembra 12015

9.00 – 11.00 Psihosocialni razvoj – temperament in osebnost (Stropnik S)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 14.00 Nevropsihološko ocenjevanje (Krkoč V, Gosar D)

 

Petek, 11. septembra, 2015

16.00 – 19.00 Psihološke intervence (Kodrič J)

vmes 17.00 – 17.30 Odmor

 

Sobota, 12. septembra, 2015

Timska obravnava otrok z motnjo v razvoju I (Šušteršič B, Zavrl N)

9.00 – 11.00 Predstavitev in organizacija razvojnih ambulant

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 14.30 Zgodnje odkrivanje, terapevtske intervencije in razvojne obravnave

 

Petek, 18. septembra, 2015

Timska obravnava otrok z motnjo v razvoju II (Šušteršič B, Zavrl N)

16.00 – 18.30 Predstavitev razvojnih terapevtskih pristopov

vmes 17.00 – 17.30 Odmor

18.30 – 20.00 Spremljanje razvoja otrok in sodelovanje z ostalimi ustanovami ob obravnavi otrok z motnjami v razvoju

 

September 24 – 26 Poletna šola epileptologije – Ecole Practique Jean Bancaud

Samo s plačilom kotizacije

 

OKTOBER 2015

 

Petek, 2. oktober, 2015

Avtistična motnja (Macedoni-Lukšič, M in Bezenšek A)

16.00 – 19.00 Epidemiologija in diagnostika I

vmes 17.00 – 17.30 Odmor

 

Sobota, 3. oktober, 2015

Avtistična motnja (Macedoni-Lukšič, M in Bezenšek A)

09.00 – 12.30 Epidemiologija in diagnostika II

vmes 11.00 – 11.30 Odmor

 

Petek 9.oktober

(Predavanja na URI-Soča – Pediatrična nevrorehabilitacija)

16.00 – 19.00

Timska predstavitev dela z otroci z razvojno motnjo in CP (Groleger-Sršen K in tim (fizioterapevtka, delovna terapevtka, psihologinja, socialna delavka, logopedinja) – ocenjevanje, terapevtske metode, pripomočki, NK, vključevanje v šolo

 

Sobota 10.oktober

(Predavanja na URI-Soča – Pediatrična nevrorehabilitacija)

09.00- 10.30

Rehabilitacija po poškodbi glave oz po pridobljenih okvarah možganov, hrbtenjače, perifernih živcev in

Rehabilitacija otrok z meningokelo (Damjan H)

10.30 – 11.30

Rehabilitacija oz vodenje otrok po okvari brahialnega pleteža (Groleger-Sršen K)

11.30 – 13.00

Obvladovanje nevrogenega mehurja in rehabilitacija otrok z ŽMB (Jones D)

 

Petek 16. oktober

Avtistična motnja (Macedoni-Lukšič, M in Bezenšek A)

16.00 – 20.00 Terapevtski pristopi

vmes 17.00 – 17.30 Odmor

 

Sobota 17. oktober

Motnje gibanja I (Pirtošek Z, Oražem J)

9.00 – 10.00 Nevrobiologija motenj gibanja

10.00 – 11.00 Klasifikacija in opis posameznih motenj gibanja

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 13.30 Tremor, parkinsonizem, atetoza, balizem, horeja

 

 

Petek, 23. oktober, 2015

 

Sobota, 24. oktober, 2015

 

Prosto – pred šolskimi počitnicami

 

 

NOVEMBER 2015

 

Petek, 13. november, 2015

Motnje gibanja II (Pirtošek Z, Oražem J)

16.00 – 17.00 Mioklonus

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.00 Ataksija in distonija

 

Sobota, 14. november, 2015

Motnje gibanja III (Pirtošek Z, Oražem J)

9.00 – 11.00 Razvojne motnje gibanja I (tiki, Tourettov sindrom)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Razvojne motnje gibanja II

12.30 – 14.00 Pomembnejše bolezni v otroški nevrologiji s sekundarnimi motnjami gibanja

 

Petek, 20. november, 2015

16.00 – 17.00 Sindromi – kako ostaviti diagnozo? (Writzl K)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Genetika živčno-mišičnih bolezni (Writzl K)

18.30 – 19.30 Genetika nevrokutanih sindromov (Rudolf G)

 

Sobota, 21. november, 2015

9.00 – 10.00 Ko mendelski zakoni ne držijo (Writzl K)

10.00 – 11.00 Genetska orodja za ugotavljanje vzrokov genetskih bolezni (Writzl K)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Sekvenciranje nove generacije (Maver A)

 

 

DECEMBER

 

Petek, 4. december, 2015

16.00 – 17.00 Hiperkinetična motnja (Maček J)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Motnje hranjenja (Anderluh M)

 

Sobota, 5. december, 2015

9.00 – 10.30 Vedenjske in čustvene motnje pri spektroavtistični motnji (Maček J)

10.30 – 11.00 Odmor

11.00 – 12.00 Vedenjske motnje (Anderluh M)

12.00 – 13.00 Čustvene motnje (Rujevič J)

 

Petek, 11. december, 2015

Sekcija za otroško nevrologijo

 

Konec zimskega (II) semestra

 

 

 

Program PTON– tretji semester

(vsa predavanja bodo v sobi za specializante na Pediatrični kliniki – P1, Bohoričeva 20, Ljubljana), razen, kadar je označeno drugače

 

2016

Petek, 8. januar, 2016

16.00 – 17.00 Vrojene napake presnove (Žerjav-Tanšek M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Posnemovalci hipoksično-ishemične encefalopatije in nekatere nevrometabolne motnje (Neubauer D)

 

Sobota, 9. januar, 2016

09.00 – 10.00 Nevrodegenerativne bolezni (Neubauer D)

10.00 – 11.00 Mitohondrijske bolezni zgodnjega obdobja (Rogač M)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 13.00 Mitohondrijske bolezni v šolskem in mladostniškem obdobju ter mitohondrijske bolezni in epilepsija (Perkovič-Benedik M, Neubauer D)

 

 

Petek, 15. januar, 2016

Prost termin

 

Sobota, 16. januar, 2016

8.00 – 9.00 Hidrocefalus in diskranije (Koršič M)

9.00 – 10.00 Endoskopija v otroški nevrokirurgiji (Jugovič D)

10.00 – 11.00 Razlogi, principi in možnosti mikrokirurškega zdravljenja tumorjev zadnje lobanjske kotanje in pinealnega področja (Prestor B)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Mikrokirurgija tumorjev hrbtenjače: Načrtovanje in možnosti zdravljenja

(Prestor B)

12.30 – 14.00 Endonazalna endoskopsko-asistirana kirugija makroadenomov hipofize
in kraniofaringiomov (Bošnjak R)

 

Petek, 29. januar, 2016

16.00 – 17.00 Kirurško zdravljenje anevrizem in AVM možganskih žil (Matos B)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Kirurško zdravljenje poškodb brahialnega pleteža pri otrocih (Zorman P)

 

Sobota, 30 januar 2016

10.00 – 11.30 Prenatalna diagnostika motenj v razvoju osrednjega živčevja (Vipotnik V T)

11.30 – 12.00 Odmor

12.00 – 13.00 Mišična biopsija v diagnostiki živčno-mišičnih bolezni (Meznarič M)

 

 

Petek, 5. februar, 2016

Prosto

 

Sobota, 6. februar, 2016

09.00 – 10.00 Klinične značilnosti in razdelitev živčno-mišičnih bolezni (Perkovič-Benedik M)

10.00 – 11.00 Miopatije: razdelitev in glavne značilnosti (Leonardis L)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Dedne miotonije (Leonardis L)

 

 

Petek in sobota,

February 12 -13, 2016

International Workshop on Childhood Dystonia

Jean-Pierre Lin

Evelina Children’s Hospital

London, UK

Vlatka Mejaški-Bošnjak

University of Zagreb, School of Medicine

Zagreb, Croatia

Mojca Žerjav-Tanšek

University Medical Centre

Ljubljana, Slovenia

Hermina Damjan

University Institute of Rehabilitation

Ljubljana, Slovenia

Katja Groleger Sršen

University Institute of Rehabilitation

Ljubljana, Slovenia

 

 

Venue: GH Union, Miklošičeva 1, 1000 Ljubljana (Friday, February 12, 2016)

08.30 – 09.00 registration

09.00 – 09.45

The impact and prognosis of dystonia in childhood

[Lin]

09.45 – 10.00 discussion

10.00 – 10.45

Congenital CMV infection – a common cause of disability

[Mejaški-Bošnjak]

10.45 – 11.30 discussion and coffe break

11.30 – 12.30

Inborn erorrs of metabolism presenting with dystonia

[Žerjav – Tanšek]

12.30 – 12.45 discussion

13.00 – 14.30   Break for lunch

14.30 – 15.30

Management of status dystonicus and sever dystonia/spasticity
[Lin]

15.30 – 15.45 discussion

15.45 – 15.30

Scoring systems and questionaires for evaluating dystonia

[Groleger – Sršen]

15.30 – 16.15 discussion and coffee break

16.15 – 17.15

Dystonia – therapeutic considerations

[Lin]

17.15 – 19.00 discussions and get together

 

 

Venue: University Rehabilitation Institute, Linhartova 51, Ljubljana (Saturday, February 13, 2016)

08.30 – 09.00

Short presentation of the paediatric part of the institute

[Damjan]

09.00 – 09.45

Dyskinetic cerebral palsy

[Damjan]

09.45 – 10.30 discussion and coffee break

10.30 – 12.00

Current advances in paediatric movement disorders and video presentations

[Lin]

12.00 – 12.15 discussion

12.15 – 13.30

Presentations of difficult cases from Slovenia and discussion on therapeutic possibilities

 

14.00 End of Workshop

 

 

Petek, 19. februar, 2016

Sobota, 20. februar, 2016

ŠOLSKE POČITNICE Lj

 

Petek, 26. februar, 2016

Sobota, 27. februar, 2016

ŠOLSKE POČITNICE Mb

 

 

Petek, marec 4, 2016

16.00 – 17.30 Ohlapen novorojenček in ohlapen dojenček (Paro-Panjan D in Osredkar D)

17.30 – 18.00 Odmor

18.00 – 19.00 Hereditarne polinevropatije (Leonardis L)

 

Sobota, marec 5, 2016

09.00 – 10.00 Dermatomiozitis (Avčin T)

10.00 – 11.00 Miastenija gravis (Bizjak N)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Pulmološka obravnava otrok z ŽM boleznimi in neinvazivna ventilacija na domu (Krivec U)

12.30 – 13.30 Mišične distrofije (Zidar J)

 

EPNS Courses, Budapest Hungary

8-9 March 2016 ‘Epilepsy and other paroxysmal disorders’

(plačano s kotizacijo)

 

10-11 March 2016 ‘Behavioural, psychological and psychiatric aspects of neurology, including autism and learning difficulties’

(po želji – samostojno plačilo)

 

Petek, marec 25-Velika noč

Sobota, marec 26 – Velika noč

 

Petek, april 1, 2016

16.00 – 17.00 Akutna motnja zavesti (Perkovič-Benedik M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Akutna motnja zavesti – infektološki vzroki (Pokorn M)

 

Sobota, april 2, 2016

09.00 – 10.00 Akutni glavobol (Kopač L)

10.00 – 11.00 Zvečan znotrajlobanjski tlak (Osredkar D)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 13.30 Akutno nastala pareza, akutni hemisindromi in pareze obraznih živcev

(Rener-Primec Z)

 

Petek, april 8, 2016

 

Sobota, april 9, 2016 Prosta termina

 

Petek, april 15, 2016

16.00 – 17.00 Sum na ekspanzivno lezijo v osrednjem živčevju: klinični in nevrološki pregled ter diagnostični postopki (Perkovič-Benedik M)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 19.00 Pregled tumorjev osrednjega živčevja v otroškem in mladostniškem obdobju (Kitanovski L)

 

Sobota, april 16, 2016

09.00 – 09.20 Tumorji v otroški dobi (Popovič M)

09.20 – 10.20 Nevroradiološka diagnostika tumorjev osrednjega živčevja (Koren A)

10.20 – 11.00 Principi zdravljenja tumorjev osrednjega živčevja v otroškem obdobju

(Kitanovski L)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.15 Radioterapija pri otrocih (Zadravec Zaletel L)

12.15 – 14.00 Prikaz primerov z aktivno diskusijo (Faganel Kotnik B, Popović M, Kitanovski L)

 

Petek, april 22, 2016

16.00 – 17.00 Pozne posledice tumorjev v otroški dobi (Faganel Kotnik B in Kotnik P)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Kognitivne posledice malignih bolezni in zdravljenja v otroštvu (Bürger Lazar M)

18.30 – 19.30 Dolgotrajno sledenje nevroonkoloških bolnikov (Šuštar N)

 

Sobota, april 23, 2016

09.00 – 10.00 Imunski sistem in njegove interakcije z osrednjim živčevjem (Ihan A)

10.00 – 11.00 ADEM (Bizjak N)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 MS in druge demielinizacijske bolezni (Rener-Primec Z, Bizjak N)

12.30 – 13.30 Transverzni mielitis (Kopač L)

 

 

Petek, maj 6, 2016

16.00 – 17.00 Guillian-Barre sindrom in CIDP (Golli T)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Opsoklonus-mioklonus-ataksija sindrom (Neubauer D)

 

Sobota, maj 7, 2016

09.00 – 10.00 Syndenhamova horeja, PANDAS, postinfekcijska ataksija in cerebelitisi

(Oražem J)

10.00 – 11.00 Akutna ishemična možganska kap (Rener-Primec Z)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Tranzitorna angiopatija (Bizjak N)

12.30 – 13.30 Avtoimuni encefalitisi povzročeni z avtoprotitelesi (Perkovič-Benedik M)

 

Petek, maj 13, 2016

 

16.00 – 17,00 Obravnava bolnika s sumom na okužbo osrednjega živčevja

(Pokorn M, Plankar T)

17.00 – 17.30 Odmor

17.30 – 18.30 Encefalitis in mielitis (Arnež M)

 

Sobota, maj 14, 2016

 

09.00 – 10.00 Serozni meningitis (Vincek K)

10.00 – 11.00 Gnojni meningitis (Pokorn M, Plankar T)

11.00 – 11.30 Odmor

11.30 – 12.30 Žariščne okužbe osrednjega živčevja in okužbe nevrokirurških obvodov

(Pokorn M, Plankar T)

12.30 – 13.30 Intrauterine okužbe, otroška paraliza, tetanus in botulizem (Lah LL)

 

 

Petek, maj 20, 2016

Predstavitev seminarjev (6) – tri ure

 

Sobota, maj 21, 2016

Predstavitev seminarjev (10) – pet ur

 

Petek, maj 27, 2016

TEST

 

Sobota, maj 28, 2016

Podelitev diplom in zaključek

 

Večerja

 

 

 

izobraževanje, otroška nevrologija

Pompejeva bolezen

October 8th, 2014

Pompejeva bolezen

 

Pompejeva bolezen je redka, progresivna in potencialno smrtna metabolna miopatija, ki se predvideno globalno pojavlja v enem primeru na 40.000 rojstev. Prenaša se z avtosomno recesivnim dedovanjem, trenutno pa je na svetu diagnosticiranih že več kot 1000 bolnikov (podatki so iz „Pompe Registry“ –  registra vseh bolnikov, obolelih za Pompejevo boleznijo).

Druga imena za Pompejevo bolezen so bolezen kopičenja glikogena tip II (GSD-II), pomanjkanje kisle maltaze (AMD) in glikogenoza tipa II.

Pompejeva bolezen spada med motnje lizosomskega shranjevanja, ki jih povzroči pomanjkanje ali zmanjšana aktivnost lizosomskega encima, kisle α-glukozidaze (glucosidase acid alpha – GAA), ki razgrajuje lizosomski glikogen do glukoze.

Pomanjkanje ali zmanjšana aktivnost lizosomskega encima kisle α-glukozidaze vodi v kopičenje glikogena v lizosomih različnih tkiv, še najbolj pa v skeletnih, dihalnih in srčnih mišicah.

 

Najpogostejši simptom Pompejeve bolezni je progresivna mišična oslabelost (največkrat mišic v pasu).

 

Simptomi Pompejve bolezni se lahko pojavijo v kateri koli starosti od rojstva do odrasle dobe, odvisno od aktivnosti lizosomskega encima.

 

Glede na to ločimo:

  • Infantilno (dojenčkovo) obliko Pompejeve bolezni
  • Težja oblika bolezni s hitrim razvojem klinične slike že pri dojenčku (v prvih mesecih življenja)

Ta oblika bolezni se hitro razvija, ker imajo bolniki majhno aktivnost encima GAA (< 1 %) ali pa je le-ta povsem odsotna.

Najpogostejši simptomi so progresivna kardiomiopatija in težka splošna  mišična oslabelost, prepoznavna po zaostajanju glave pri dviganju telesa in po položaju nog kot pri žabi, povečana vranica in jetra, težave pri hranjenju…

 

Več o Pompejevi bolezni lahko preberete v priponki:

Misicni in kostni simptomi – bolezen Pompe

obvestilo, otroška nevrologija

Knjižica o ketogeni dieti

December 23rd, 2011

Pri Ustanovi za otroško nevrologijo je izšla knjižica o ketogeni dieti, ki je na voljo staršem tudi v PDF obliki. V njej pa je veliko informacij, ki bodo koristne tako z starše, kot tudi za lečeče zdravnike otrok, ki so zdravljeni s ketogeno dieto.

» Knjižica Ketogena dieta, priročnik za starše (Izdana 2011)

ketogena dieta, knjiga, otroška nevrologija

Neonatalna nevrologija

October 27th, 2011

SLOVENSKO ZDRAVNIŠKO DRUŠTVO

SEKCIJA ZA OTROŠKO NEVROLOGIJO, (članica EUROPEAN PAEDIATRIC NEUROLOGY SOCIETY)
in Janssen, farmacevtski del podjetja Johnson & Johnson
vabita na decembrski sestanek Sekcije za otroško nevrologijo
2. december 2011, GH Union – Srebrni salon, 9.00 – 15.00 ure

Tema: NEONATALNA NEVROLOGIJA
09.00 – 09.30 Klinična ocena nevrološkega stanja pri novorojenčku (Paro-Panjan)
09.30 – 10.00 Neonatalne konvulzije (Soltirovska-Šalamon, Neubauer)
10.00 – 10.30 Standardni EEG in amplitudno povprečeni EEG v neonatologiji (Neubauer, Osredkar)
10.30 -11.00 Diskusija
11.00 – 11.30 Odmor s kavo
11.30 – 12.15 Slikovna diagnostika (UZ – MRI) (Paro-Panjan, Pečarič-Meglič)
12.15 – 13.00 Novi trendi zdravljenja HIE (Derganc, Škofljanec)
13.00 – 13.30 Novorojenčki s hudo perinatalno hipoksijo rojeni v Porodnišnici Ljubljana(Križnar, Babnik)
13.45 – 14.30 Poneonatalno sledenje (Šušteršič, Zavrl, Kodrič)
14.30 – 14.45 Diskusija
14.45 – 15.00 Prednosti dolgodelujočega methilphenidata pri obravnavi ADHD (Potočnik-Dajčman, sponzorirano predavanje)
15.00 – Skupno kosilo

Finančna in organizacijska podpora: Janssen, farmacevtski del Johnson & Johnson d.o.o.

dogodki, otroška nevrologija, tečaji

Glavobol pri otroku in mladostniku

October 20th, 2011

Sekcija za otroško nevrologijo in Klinični oddelek za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo Pediatrične klinike prirejata delavnico o glavobolu pri otroku in mladostniku, dne 18.11.2011, z namenom osvežiti klinične smernice obravnave vsem, ki vas to področje zanima.

» Program: Glavobol pri otroku in mladostniku

dogodki, glavobol, obvestilo, otroška nevrologija